8 Eylül 2016 Perşembe

İlk Evini Alacaklara 15.000 TL Devlet Desteği

İlk konutunu almak isteyenlere devlet desteği. Devlet desteğinden yararlanabilmek için Konut Hesabı açtıracak kişinin üzerinde 7 Haziran 2015 tarihi itibarıyla, tamamı kendine ait bir konutun bulunmaması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı aranıyor.

kiradan kurtul


Konut hesabı açtıran kişinin yurtiçinde bir konut edinmesi gerekmektedir. Devlet desteği; kat mülkiyeti tapusu olan konutlar, kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar, konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar için ödenebilmektedir. Devremülk için devlet desteği söz konusu değildir.

26 Ağustos 2016 tarihinde başlanayan Konut tasarruf hesabına düzenli olarak yatırılacak aylık 250 TL ile 2 bin 500 TL arasında olacak. Bir defada en çok 30 bin TL yatırılabilecek. Konut Tasarruf Hesabına en az 3 yıl para yatırılması gerekiyor.

Konut hesabına aylık ödeme yapmayı tercih eden bir kişinin bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapmayı tercih eden kişinin ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmaması halinde bu kişilere devlet katkısı ödenmez. Diğer yandan bu durumlarda açılan hesap, konut hesabı statüsünden çıkartılır. Ayrıca konut hesabına yıl içerisinde üç kez ödeme yapmayan bir kişinin hesap açılışından itibaren hesapta bulunması gereken asgari rakamın altına da düşmemesi gerekir.

Konut hesabı katılımcısı hesapta biriken parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekebilir. Ancak çekim sonrası konut hesabında bulunan bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmamalıdır.

Devlet katkısı;

Konut Tasarruf hesabına
36-47 ay arasında para yatıranlara birikim tutarının yüzde 15’i (maksimum 13 bin TL),
48-59 ay para yatıranlara yüzde 18’i (maksimum 14 bin TL),
60 ay ve üzerinde para yatıranlara ise yüzde 20’si ( maksimum 15 bin TL) olacak.

Yani açılacak konut hesabında 5 yıl boyunca 75 bin TL para biriktirenlere 15 bin TL de devlet katkısı sağlanacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder